Grønland i fokus: Oplev en informativ aften i Kraemer Hus

dato

Fredag den 7. marts 2025 åbner Kraemer Hus dørene for en aften dedikeret til Grønlands aktuelle udfordringer og historiske baggrund. Med spændende oplæg fra eksperter inden for forskellige felter, er der lagt op til en lærerig oplevelse.

Kraemer Hus i Charlottenlund byder alle interesserede indenfor til en aften, der sætter fokus på Grønland. Arrangementet, der er en del af GentofteNatten, vil give deltagerne indsigt i både historiske og nutidige emner, der præger Grønland.

Oplæg af eksperter

Inge Lynge, der grundlagde psykiatrien i Grønland, vil dele sin viden om befolkningseksplosionen og prævention i 1960'ernes Grønland. Dette efterfølges af Mikkel Runge Olesen fra DIIS, der vil holde et oplæg med titlen "40 dage med Trump for Rigsfællesskabet".

Flemming Getreuer Christiansen vil afslutte aftenen med en præsentation om Grønlands naturressourcer og miner, samt hvorfor Donald Trump har haft fokus på netop disse emner.

En del af GentofteNatten

Arrangementet er en del af GentofteNatten, der byder på et væld af aktiviteter og oplevelser i hele Gentofte. For dem, der ønsker at udforske mere, kan hele programmet findes via GentofteNattens hjemmeside.

Praktisk Information
Dato: Fredag den 7. marts 2025
Tid: Kl. 17:00
Sted: Kraemers Hus, L.E Bruunsvej 10, 2920 Charlottenlund
Entré: Fri entré
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut