Kommunalvalg: Se, hvordan folk stemte de sidste fire valg Gentofte Kommune

Foto: Af Villy Fink Isaksen , CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8736813. Stemmesedler til kommune- og regionsvalget 2005 i Århus
Profilbillede

Der er kommunalvalg lige om lidt, og vi skal til at afgive vores stemme.

Folk stemmer ikke altid ens. Hvis man kigger på tallene fra de sidste fire kommunalvalg, kan man se, at det ofte er de samme partier, der får flest stemmer. Man kan dog også se, at der i visse tilfælde er markante fald eller stigninger i partiernes stemmetal. Nogle vælger at stemme personligt, andre stemmer på partier, og nogen stemmer blankt.

Nedenunder kan du se, hvordan folk har stemt gennem de sidste fire valg.


Gyldige stemmer i Gentofte Kommune:

2005200920132017
35578346713968640430


Personlige stemmer i Gentofte Kommune:


2005200920132017
24815237872901230288

Blanke stemmer i Gentofte Kommune:


2005200920132017
221213367294


Stemmerne fordelt hos partierne:



2005200920132017
Socialdemokratiet3824473549444351
Radikale Venstre3888310229243121
Konservative17019157801993023506
Nye Borgerlige000590
SF1796324114761231
Liberal Alliance002080757
Dansk Folkeparti124115501626812
Venstre4344402337822649
Enhedslisten105474821982147


Alternativet0001180
Andre partier2412149272686


Eventuelle politiske holdninger og meninger i dette portræt tilhører kandidaten og er derfor ikke et udtryk for redaktionens holdning og mening
Kilde: Danmarks Statistik
Flere artikler