Oplev storslået kormusik i Ordrup Kirke

dato

Birkerødkoret inviterer til en uforglemmelig aften i Ordrup Kirke den 1. april 2025, hvor to betagende værker vil fylde rummet med skønne toner. Oplev Gabriel Faurés Requiem og Josef Rheinbergers Stabat mater, dirigeret af Torben H.S. Svendsen og akkompagneret af organist Dan Kær Nielsen.

Den 1. april 2025 byder Birkerødkoret på en koncertoplevelse ud over det sædvanlige i Ordrup Kirke. På programmet står to bemærkelsesværdige værker: Gabriel Faurés Requiem fra 1888 og Josef Rheinbergers Stabat mater fra 1890.

Gabriel Faurés Requiem: En dødens vuggevise

Faurés Requiem, ofte omtalt som en dødens vuggevise, er kendt for sin milde og drømmende tone. Værket, der blev komponeret uden at være dedikeret til en bestemt person, er en fornøjelse både for koncertgængere og korsangere.

Josef Rheinbergers Stabat mater: En barok-inspireret fortælling

Rheinbergers Stabat mater, der beskriver Marias lidelse ved sin søns korsfæstelse, er komponeret med en tydelig inspiration fra Bach. Værket afsluttes med en imponerende firstemmig fuga, der fremhæver Rheinbergers talent for korværker.

Koncerten dirigeres af Torben H.S. Svendsen, og organist Dan Kær Nielsen vil akkompagnere koret. Det er en enestående mulighed for at opleve storslået kormusik i smukke omgivelser.

Praktisk information
Dato: Tirsdag den 1. april 2025
Tid: Kl. 19:30
Sted: Ordrup Kirke, Kirkevej 2, 2920 Charlottenlund
Entré: Fri entré
Arrangør: Birkerødkoret



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut