Vi følger boligmarkedet i og omkring Charlottenlund og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler
VORES Charlottenlund følger boligmarkedet i og omkring Charlottenlund. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:
Lindegårdsvej 28D, 2. tv solgt for 4.515.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 06. maj. Køberen har betalt 4.515.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 63.592 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.550.000 og boligen er derfor handlet til 191% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 2 værelser på i alt 71 kvm. og er opført i 1937.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af danbolig Charlottenlund/Klampenborg
Henriettevej 6, 1. th solgt for 4.400.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 27. april. Køberen har betalt 4.400.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 55.000 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.750.000 og boligen er derfor handlet til 151% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 2 værelser på i alt 80 kvm. og er opført i 1992.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af danbolig Charlottenlund/Klampenborg
Kirkevej 21C, 2. tv solgt for 3.330.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 20. maj. Køberen har betalt 3.330.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 52.857 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.200.000 og boligen er derfor handlet til 178% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 2 værelser på i alt 63 kvm. og er opført i 1943. Grunden er på 1.406 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af Nybolig Charlottenlund & Klampenborg